Jak zaoszczędzić na abonamencie telewizji, internecie i telefonie?

1/15/2021
Osoby na kanapie

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, bez telefonu w kieszeni, czy telewizji, która zapewnia nie tylko rozrywkę, ale ma także walory edukacyjne. Jak powszechnie wiadomo, każda z tych usług wiąże się z określonymi kosztami. Abonamenty, w zależności od wybranej oferty, mogą pochłaniać znaczną część domowego budżetu, szczególnie jeśli rodzina jest liczna i każdy korzysta ze swojego telefonu. Zapewne nieraz zastanawialiście się, jak zoptymalizować ponoszone koszty? Jeśli dotąd nie znaleźliście odpowiedzi na to pytanie – sprawdźcie, jak łatwe jest oszczędzanie na abonamencie.

Jak oszczędzać na telewizji?

Podstawowym rozwiązaniem, pozwalającym znacznie zmniejszyć wydatki ponoszone na telewizję, jest ograniczenie ilości kanałów. Pakiety są bardzo rozbudowane, a spośród kilkuset programów oglądamy zaledwie kilkanaście. Warto więc zrobić swego rodzaju rachunek sumienia, który pozwoli wyeliminować te pozycje, które nie są dla nas interesujące. Oczywiste jest, że nie zawsze jesteśmy w stanie dokonać tak radykalnych cięć. Wiąże się to między innymi z różnymi zainteresowaniami poszczególnych członków rodziny. Jeśli jednak uda się zweryfikować to, co oglądacie, warto pokusić się o zmianę pakietu telewizyjnego. Częstym błędem, jaki ma ujemny wpływ na oszczędzanie na telewizji, jest wykupienie kilku abonamentów. W sytuacji, w której w domu macie dwa lub trzy telewizory, warto rozważyć opcję multiroom. Minimalizacja wydatków z tego tytułu może wynieść nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie, co jest już znaczącym krokiem w obniżeniu opłat stałych. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór wyższego pakietu, aby każdy członek rodziny miał niezależny dostęp do ulubionych kanałów.

Jak oszczędzać na telefonie?

Kolejną pozycją w domowym budżecie, która zwykle figuruje na jednym z pierwszych miejsc listy wydatków, są opłaty za telefon. Jak więc rozpocząć oszczędzanie na telefonie? W tym przypadku nie ma jednego, uniwersalnego sposobu. Warto zastosować metodę eliminacyjną, która – podobnie jak w przypadku telewizji – przynosi najlepsze efekty. Polega ona na wyłączaniu płatnych usług, z których nie korzystamy. Często zostały uruchomione przy podpisywaniu umowy, a z czasem przyzwyczailiśmy się do dodatkowej pozycji na fakturze, mimo że konkretna opcja nie jest nam do niczego potrzebna. Bardzo efektywnym sposobem optymalizacji abonamentów telefonicznych jest przeniesienie wszystkich numerów do jednego operatora. Często bowiem rodzina korzysta z różnych sieci, a połączenia między nimi są kosztowne. Dziś nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ transfer numeru odbywa się praktycznie bez udziału klienta. Wystarczy zgłosić chęć przeniesienia, podpisując kontrakt z nowym operatorem i dając mu upoważnienie do wypowiedzenia umowy w naszym imieniu, by znaleźć się w nowej, na pewno tańszej sieci.

Jak oszczędzać na internecie?

Osobnego omówienia wymaga oszczędzanie na internecie. To niezwykle trudne, ponieważ nie wyobrażamy sobie spadku prędkości połączenia czy zmniejszenia limitów miesięcznego transferu. Jednak w ramach istniejących usług możliwe jest zoptymalizowanie wydatków. Warto zacząć od weryfikacji aktualnie posiadanej umowy, czyli jej najważniejszych parametrów: daty obowiązywania oraz oferty konkretnego operatora. Często dzieje się bowiem tak, że korzystamy z najwyższych pakietów, poszukując szybkiego internetu. W rzeczywistości natomiast okazuje się, że wystarczający byłby niższy transfer, który świetnie sprawdzi się przy codziennym korzystaniu z internetu. W przypadku dostępu do sieci można zastosować analogiczne rozwiązanie, jak z telefonem. Często bowiem usługi włączone na etapie podpisywania umowy nadal obciążają nasz portfel. Są to zwykle pakiety ochrony, dodatkowy transfer czy dostęp do popularnych serwisów streamingowych. Wyłączenie usług, z których nie korzystacie, przyniesie realne oszczędności – mimo że kwoty te mogą być początkowo niewielkie. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie jest procesem długofalowym i wymaga determinacji oraz cierpliwości, a na efekty nie patrzymy w skali jednego miesiąca, ale globalnie.

Dlaczego warto łączyć usługi u jednego operatora?

Oprócz wcześniej wskazanych sposobów na domowe oszczędności jednym z najlepszych rozwiązań jest tak zwana konsolidacja usług, czyli przeniesienie ich do jednego operatora. Dziś nietrudno znaleźć oferty, w których możecie połączyć telefon, telewizję czy internet. Zgromadzenie ich w jednym podmiocie jest gwarancją znacznych oszczędności. Czym więcej usług przenosicie, tym wyższą zniżkę stosuje operator. Dodatkowym atutem jest jedna faktura, czyli eliminujemy problem z kilkunastoma przelewami miesięcznie, o których łatwo zapomnieć. Sposób ten sprawdza się już od co najmniej kilku lat, zyskując coraz większe grono zwolenników. Jak wspominaliśmy wcześniej, dziś transfer większości usług jest bezproblemowy. Wystarczy podpisanie umowy z nowym podmiotem oraz upoważnienia go do działania w naszym imieniu, a resztą zajmie się operator, który załatwi wszelkie niezbędne formalności.

Czym jest smartDOM?

Opcją na wygenerowanie oszczędności w domowym budżecie jest smartDOM, czyli elastyczne łączenie różnorodnych usług u jednego operatora. Dziś to bardzo powszechna oferta, która pozwala nie tylko zminimalizować wydatki, ale także daje znacznie większe możliwości niż korzystanie z kilku umów jednocześnie, obejmujących różnorodne usługi. Rozwiązanie to sprawdza się zawsze, zarówno w przypadku osób samotnych, jak i dużych rodzin. To, ile możecie zaoszczędzić, zależy od oferty konkretnego operatora oraz rodzaju i ilości usług, jakie zamierzacie u niego wykupić. Od opisanego wcześniej łączenia usług smart Dom odróżniają rabaty, jakie zyskujecie wraz z rozbudowywaniem umowy o kolejne propozycje. Rozwiązanie to zapewnia dość elastyczne zarządzanie pakietami, w tym możliwość ich włączania lub wyłączania w trakcie trwania kontraktu, w zależności od potrzeb. Oczywiście każda tego rodzaju oferta ma swoje ograniczenia i warunki, dlatego też, aby dokładnie sprawdzić wady i zalety konkretnej propozycji, należy dokładnie sprawdzić regulaminy oraz przeprowadzić swoistą symulację. W ujęciu rocznym wskaże ona, na jakie oszczędności możemy liczyć, decydując się na współpracę z danym podmiotem.

Jak widać, oszczędzanie na abonamentach nie jest procesem skomplikowanym. Wystarczy jedynie weryfikacja aktualnych umów oraz obiektywne określenie własnych potrzeb, by szybko zoptymalizować domowe wydatki. Warto porównywać oferty różnych operatorów, ponieważ migracja usług nie stanowi dziś większego problemu, a może bardzo pozytywnie wpłynąć na domowy budżet.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.