Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

1/26/2021
Ludzie na balkonie

Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy?

Mieszkania bezczynszowe to po prostu nieruchomości, w których właściciel nie płaci stałej comiesięcznej opłaty (w formie czynszu lub funduszu remontowego) na rzecz spółdzielni lub administracji zarządzającej w imieniu wspólnoty mieszkańców. Kilkanaście lat temu taki luksus mógł dotyczyć jedyne posiadaczy domów wolnostojących. Na rynku jednak zaczęły pojawiać się oferty deweloperów z mieszkaniami bezczynszowymi i stają się one coraz popularniejsze. Zazwyczaj są to kilkulokalowe nieruchomości położone na przedmieściach miast. Ich właściciele rzeczywiście nie płacą czynszu ani funduszu na rzecz innego podmiotu; w przeciwieństwie do osób posiadających tzw. mieszkanie czynszowe.

Bez czynszu, ale z opłatami

Co w praktyce oznacza jednak mieszkanie bezczynszowe? Po pierwsze nie jest to mieszkanie całkowicie bezkosztowe. Jeśli posiadamy je na własność, to dalej co roku będziemy płacić podatek od nieruchomości w wysokości ustalonej przez gminę. Nikt też nie dostarczy nam za darmo mediów. Koszty wody, prądu i kanalizacji należy wliczyć do naszego budżetu. Co więcej, musimy we własnym zakresie wspólnie z innymi właścicielami mieszkań w budynku znaleźć dostawców i podpisać z nimi umowy. Także koszty i organizacja centralnego ogrzewania będą spoczywać na nas. To, na czym zaoszczędzimy rzeczywiście to koszty administracji, spółdzielni i ew. inne koszty związane z utrzymaniem np. zarządu wspólnoty mieszańców. Decydując się na taką inwestycję, warto więc wszystko dokładnie sprawdzić i policzyć. I o ile same ceny jednostkowe mediów nie będą różnić się znacząco, o tyle na pozostałych pozycjach możemy istotnie zaoszczędzić. Będzie to jednak wymagało od nas więcej pracy i czasu poświęconego na starcie, a także w sytuacji awarii czy przerw w dostawie mediów. Wtedy sami musimy zająć się tymi kłopotami.

Części wspólne w mieszkaniu bezczynszowym

Każdy właściciel mieszkania sprawdzając co zawiera czynsz wie, iż istotny udział ma w nim tzw. fundusz remontowy. Jest to zazwyczaj stała comiesięczna kwota ustalona przez spółdzielnię lub administrację i regulowana na oddzielny rachunek bankowy. Z tych środków finansowane są wszystkie inwestycje, naprawy i remonty. Nie dotyczą one oczywiście mieszkań indywidualnych, ale części wspólnych budynków. Środki te mogą więc być wydane na inwestycje dotyczące: terenów wokół budynku, elewacji, dachu, czy też klatki schodowej. Istotną częścią wspólną budynków są też instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna i ew. cieplna. Warto pamiętać, iż w tym przypadku dotyczy to zarówno tych odcinków instalacji, jakie są w częściach wspólnych, jak i w pojedynczych lokalach. Decydując się więc na mieszkanie bezczynszowe, musimy być świadomi, iż utrzymanie tych elementów spada na właścicieli wszystkich lokali w danej nieruchomości. Warto więc w ramach małej wspólnoty mieszkańców być zorganizowanym i - co więcej - zabezpieczonym. Każdy remont, naprawa czy inwestycja związane z częścią wspólna wymagają sfinansowania tego kosztu od razu. Mieszkania bezczynszowe nie oznaczają więc braku kosztów związanych z funduszem remontowym. Po prostu środki na ten cel warto, by każdy odkładał regularnie we własnym zakresie. Prędzej czy później takie wydatki na pewno przyjdą. Wynika to z naturalnego zużycia nieruchomości.

Mieszkanie bezczynszowe – popularne w mniejszych budynkach

Mieszkania bezczynszowe oferowane są zazwyczaj w mniejszych budynkach. Mogą to być pojedyncze domy lub osiedla mieszczące zazwyczaj od 2 do 6 mieszkań w jednym budynku. Dlaczego? Taki stan rzeczy minimalizuje ilość mieszkańców i ułatwia osiągnięcie porozumienia co do części wspólnych. Nie wymaga wieloosobowych spotkań w gronie licznych właścicieli i długiego procesu podejmowania decyzji. Zazwyczaj w małej wspólnocie mieszkań bezczynszowych znajduje się jedna osoba, która ciężar organizacji wszystkich spraw administracyjnych bierze na siebie przy zgodzie pozostałych mieszkańców. Małe budynki to też relatywnie mniejsza przestrzeń do zagospodarowania wokół nich, jak i niewielki metraż części wspólnych nieruchomości. Może to obniżyć znacząco koszt ich napraw i remontów. Przy tej okazji pamiętać warto też o tym, iż opłaty te będą dzielone na wszystkich właścicieli mieszkań. Powierzchna naszego dachu wymagającego remontu może nie być duża, ale jeśli koszt takiej naprawy dzielimy na 4 osoby a nie 24 (jak w budynku wielorodzinnym) to może być on bardzo wysoki dla każdego z nas.

Mieszkanie czynszowe – wady i zalety

Jeśli więc wolimy komfort i wygodę, zdecydowanie powinniśmy wybrać mieszkanie czynszowe. Tutaj dobrze i sprawnie działająca administracja rozwiąże wszystkie problemy lokatorów. Nie musimy nawet brać udziału w spotkaniach wspólnoty mieszkańców, jeśli milcząco zaakceptujemy wszystkie zapadające tam ustalenia. Mieszkanie czynszowe daje też szansę na poznanie większej ilości osób. Jeśli więc nasz najbliższy sąsiad nie jest koniecznie osobą, z którą mamy ochotę wypić kawę po pracy, to mamy wciąż większą szansę na poznanie takiej osoby z innego piętra lub innej klatki. Ten argument docenią też rodzice małych dzieci, bo w większych wspólnotach ich pociechy szybciej znajdą towarzystwo do wspólnej zabawy. Koszty związane z obsługą administracji to podstawowa wada mieszkań czynszowych. Do tej listy można dopisać też takie argumenty jak to, iż w przypadku dużych bloków mieszkańcy o wiele słabiej dbają o części wspólne. Nie mamy więc zawsze gwarancji czystości i porządku wokół. W budynku wielorodzinnym mieszkania rotują też o wiele szybciej, częściej są sprzedawane lub wynajmowane. Może więc szybko okazać się, że po kilku latach mieszkania nasze osiedle zupełnie zmieniło swój charakter.

Mieszkanie bezczynszowe – wady i zalety

Jak zaznaczyliśmy na starcie, w określonych sytuacjach mieszkania bezczynszowe mogą być znacząco tańsze w utrzymaniu. Poprzez swój charakter zapewniają też kameralność i więcej spokoju. Inwestycje takie budowane są z reguły na przedmieściach, a to gwarancja większego dostępu do terenów zielonych i rekreacyjnych. Jeśli mamy też szczęście i nasza wspólnota okaże się grupą osób myślących i postrzegających życie podobnie, to nasze mieszkanie bezczynszowe będzie wygodnym i komfortowym miejscem do życia. W takiej grupie osób nawet wspólna troska o budynek będzie przyjemnością. Podstawową wadę takich mieszkań odczujemy jednak gdy wspólnota mieszkańców nie będzie mogła osiągnąć porozumienia lub zdarzy się osoba kontestująca wszystkie decyzje. Na takiej sytuacji ucierpi budynek, teren wokół będzie niezagospodarowany, remonty odwlekane a atmosfera wśród sąsiadów nieprzyjemna. Podejmując więc decyzję o miejscu zamieszkania, weźmy zawsze pod uwagę jaką formę organizacji wspólnoty mieszkańców ma nieruchomość, w której mieszkanie chcemy zakupić. Wpłynie ona nie tylko na koszty związane z utrzymaniem takiej nieruchomości, ale też istotnie na komfort mieszkania w niej.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Kondensator prądu a rachunki za prąd

Dziecko i wentylator
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.