Jak oszczędzać wodę? 7 pomysłów na oszczędzanie wody.

1/15/2021
Dzieci w pianie

Skoro woda stanowi ponad 70% powierzchni Ziemi dlaczego w ogóle powinniśmy ją oszczędzać? Niestety większość tego stanowią morza i oceany, a więc słona woda nienadająca się do picia. Tylko ok 2,5% to zasoby wody słodkiej. Ilość wody w naturze nie zmienia się, gdyż woda podlega nieustannej cyrkulacji. Ale gdy weźmiemy pod uwagę rosnącą populację ludzi i jej zapotrzebowanie na wodę, wtedy widzimy jak cenne jest to dobro i dlaczego powinniśmy je oszczędzać.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Woda nie jest źródłem i zasobem odnawialnym. Nasza cywilizacja potrafi wytwarzać na różne sposoby energię, ale nie potrafi wytwarzać wody. Mamy jej tylko tyle ile jest jej w ekosystemie do naszej dyspozycji. Jak widzimy pierwszy powód jest jasny – wody nie da się wyprodukować. Obecnie w domowym budżecie więcej płacimy za media, prąd czy gaz. Woda jest relatywnie tania. Ale w kolejnych latach ta sytuacja może się zmienić. Wzrastające zapotrzebowanie na wodę przy braku możliwości zwiększania jej zasobów spowoduje wzrost jej ceny. Warto więc już dzisiaj nauczyć się jak oszczędzać wodę.

Skąd się bierze zużycie wody?

To rosnące zapotrzebowanie na wodę wydaje się dziwne gdy pomyślimy o tym, że średnio dziennie pijemy jej przecież zaledwie 2 litry. Konsumpcja wody stanowi tylko niewielki procent jej zużycia. Każdy z nas zużywa ją też do celów bytowych takich jak: kąpiel, mycie naczyń, sprzątanie czy podlewanie ogrodu. To do 2l dziennie dorzuca ok 90 kolejnych litrów w przeliczeniu na 1 osobę. Jeśli te liczby nie przekonały jeszcze kogoś dlaczego trzeba oszczędzać wodę, można dodać kolejne. Do produkcji wielu dóbr, jedzenia czy przedmiotów z jakich korzystamy na co dzień zużywane są ogromne ilości wody. Produkcja 1 samochodu wymaga prawie 400 tys. litrów wody. Bochenek chleba w procesie produkcji zużywa jej ponad 400 litrów. Z kolej 1 kg wołowiny (np. na ulubionego steka) wymaga „wylania” ponad 14 tys. litrów wody. Przemnóżmy te liczny przez ilość samochodów jakich używamy czy zjadanych rocznie bochenków chleba lub steków. Przemysł i rolnictwo wymagają nie tylko paliwa i energii. Przede wszystkim potrzebują wody. Oto dlaczego tak naprawdę oszczędzanie wody jest cywilizacyjnie niezbędne.

Zużycie wody w Polsce

Zużycie wody w Polsce nie odstaje w niczym od większości Europejskich krajów. Na plus możemy zapisać to, iż konsekwentnie od prawie dwudziestu lat z roku na rok zużywamy mniej wody. Maleje przede wszystkim jej zużycie w gospodarstwach domowych i to znacznie. Oszczędzanie wody jest jednak dla Polski dużo ważniejsze niż dla pozostałych krajów Europy. Dlaczego ? Bo na ich tle jesteśmy wręcz pustynią. W przeliczeniu na 1 mieszkańca mamy ok 1800 m3, co daje nam dopiero 22 miejsce w Europie i poziom podobny do Egiptu. Oszczędzaj więc wodę Polaku, bo wcale nie masz jej dużo !

Jak oszczędzać wodę?

Jak zaoszczędzić na wodzie? To wcale nie jest takie trudne; a można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że łatwiejsze niż oszczędzanie prądu.

7 sposobów lub w zasadzie zasad o jakich warto w tym procesie pamiętać:

 • Woda w przeciwieństwie do gazu czy prądu może być wykorzystywana wielokrotnie – zużyj więc np. wodę ze zmywania naczyń lub zebraną deszczówkę do podlewania ogrodu.
 • Używaj wody tylko gdy jej potrzebujesz – wyrób więc w sobie nawyk zakręcania kranu gdy po prostu z wody nie korzystasz.
 • Woda lubi przeciekać – sprawdź więc czy cała Twoja instalacja oraz krany i baterie są w 100% szczelne.
 • Skoro używasz energooszczędnych urządzeń, zacznij też używać wodo-oszczędnych: wstawiaj pełne zmywarki i pralki, wstaw perlatory.
 • Jeśli nie musisz, nie używaj, lub używaj o wiele mniej – wiele potraw można przygotować bez użycia wody; zamiast kąpieli warto wziąć prysznic, etc.
 • Oszczędzaj wodę globalnie i kupuj tylko te produkty które nie wymagają zużywania dużych ilości wody (np. ogranicz jedzenie mięsa).
 • Oszczędzaj wodę młody człowieku – edukuj w tym zakresie swoje dzieci; od ich postawy w przyszłości bardzo wiele będzie zależało.

 • Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym

  Czteroosobowa rodzina w domu jednorodzinnym zużywa dziennie ok 600 litrów wody. Miesięcznie stanowi to ok 18 000 litrów a więc 18 m3. W zależności od miasta w Polsce m3 wody (wraz ze ściekami) kosztuje ok 11 zł. Mnożąc te wartości otrzymamy prawie 200 zł miesięcznie. To kwota porównywalna lub niewiele mniejsza od kosztu zużycia energii elektrycznej w takim gospodarstwie domowym. Kolejny argument za tym, iż warto zabrać się za oszczędzanie wody. Ograniczenie jej zużycia tylko o 10 % da nam rocznie ok 240 zł oszczędności. Uzyskanie tej kwoty wcale nie jest takie trudne. Jeśli wdrożymy w naszym gospodarstwie 7 powyższych zasad ta kwota może być jeszcze wyższa. Ale wystarczy zabezpieczyć te miejsce gdzie tracimy najwięcej wody i zmienić dwa podstawowe nawyki być już niewielkim wysiłkiem efektywnie ograniczyć zużycie wody

  Eliminacja cieknących urządzeń w łazience i kuchni

  Oszczędzanie wody warto zacząć od tego by nie tracić jej w głupi sposób. Wymiana starych i cieknących kranów w kuchni i łazience to dobry start. Jeden kapiący przez cały rok kran może „przepuścić” prawie 5 000 litrów wody; czyli kwotę 55 zł. A jeśli w domu kapie nam kilka kranów ? Nie zapominajmy też o spłuczkach one również potrafią być nieszczelne i po napełnieniu zbiornika cały czas przepuszczać wodę. Aby sprawdzić czy mamy w domy takie nieszczelne urządzenia wystarczy, że przed wyjazdem na urlop spiszemy stan licznika. Jeśli po naszym powrocie, po tygodniu lub dwóch, zużycie wody wzrosło wiedźmy, że winni tego to: cieknący kran lub spłuczka. Przy okazji sprawdzimy ile „przepuściliśmy” wody podczas nieobecności.

  Wymiana baterii łazienkowych

  Baterie łazienkowe warto wymienić nie tylko gdy ciekną. Nowoczesne baterie wyposażone są w dwa podstawowe systemy oszczędzające wodę. Po pierwsze baterie jednouchwytowe (z tzw. mieszaczem) pozwolą nam szybciej ustalić temperaturę wody i niezbędną ilość jakie są nam potrzebne np. do kąpieli. Po drugie zainwestujmy w baterie z tzw. perlatorem. Napowietrzają one wodę co powoduje, iż mamy wrażenia silnego strumienia i pod dużym ciśnieniem. Rzeczywiście jest on o ok 15-20% mniejszy. Daje to komfort korzystania i jednoczesne oszczędzanie wody.

  Zakręcanie kranu podczas golenia i mycia zębów

  A jak oszczędzać wodę podczas codziennych czynności ? Zmiana dwóch podstawowych nawyków potrafi dać ogromny efekt. Po pierwsze podczas golenia się zakręcaj kran; lub jeszcze lepiej zacznij golić się maszynką elektryczną. Po drugie postępuj analogicznie podczas mycia zębów. Użyj tylko tyle wody ile potrzebujesz by oczyścić szczoteczkę i przepłukać usta. Ale oszczędź sobie 3 minut lania wody, bo wierzymy, iż właśnie tyle myjesz zęby.

  Rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz prysznica

  Oszczędzaj wodę także zamieniając codzienną kąpiel na prysznic. Chyba, że Twoja rodzina bierze kąpiel na sposób japoński. Żarty na bok. Codzienny prysznic nie tylko zaoszczędza ogromną ilość wody, ale także przede wszystkim czas. Nie musisz czekać aż wanna napełni się.

  Wiemy już dlaczego trzeba oszczędzać wodę i jak zaoszczędzić na wodzie. Jeśli zastosujemy tylko kilka metod i sposobów podanych tutaj to: będziemy ekologiczni, zaoszczędzimy czas i przede wszystkim zostanie nam więcej w naszym domowym budżecie.

  Polecamy na blogu

  9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

  Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
  Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
  1/17/2022

  Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

  Mężczyzna korzysta z laptopa
  Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
  8/11/2021

  Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

  Podlewanie kwiatów
  Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
  5/25/2021

  Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

  Kawiarka
  Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
  1/26/2021

  Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

  Ludzie na balkonie
  Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
  1/26/2021

  Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

  Żarówki
  W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
  1/20/2021

  Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

  Dziecko z wężem ogrodowym
  Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
  1/20/2021

  Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

  Dzieci w goglach do nurkowania
  Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
  1/20/2021

  Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

  Wieszanie obrazu
  Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
  1/20/2021

  Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

  Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
  W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
  1/20/2021

  Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

  wypróbuj teraz

  Ta strona korzysta z plików cookies.