Aplikacje do zarządzenia budżetem domowym

1/20/2021
Ludzie z tabletem

Kontrolowanie osobistych finansów to dla wielu osób trudne wyzwanie, a jeszcze większym jest rozsądne gospodarowanie nimi. Na szczęście, rozwój technologii sprawia, że pojawia się coraz więcej narzędzi, dzięki którym zarządzanie budżetem domowym staje się nieco prostsze. Jaki program warto wybrać i dlaczego? Na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną aplikację? Podpowiadamy!

Sfera finansowa jest jedną z tych, które wciąż wielu z nas traktuje dość swobodnie, nie przykładając do porządkowania budżetu domowego należytej uwagi. Tymczasem status materialny, w tym umiejętność zarządzania prywatnymi pieniędzmi, stała się na przestrzeni ostatnich lat jedną z kluczowych płaszczyzn naszego życia. Tymczasem można o nią zadbać między innymi przy użyciu odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Portfele Polaków

Statystyki nie pozostawiają złudzeń - niewielki procent Polaków oszczędza na czarną godzinę, a większość, niestety, nie czuje potrzeby lub nie potrafi zarządzać własnymi finansami. Zgodnie z badaniami ankietowymi zaledwie jedna trzecia polskich obywateli precyzyjnie kontroluje zasobność portfela, a jedna piąta zwraca szczególną uwagę wyłącznie na wydatki, które znacząco obciążają budżet. Oznacza to, że większość konsumentów nie do końca zdaje sobie sprawę z dokładnych kosztów swojego życia, a wielu funkcjonuje od wypłaty do wypłaty robiąc wszystko, aby wystarczyło środków na najważniejsze potrzeby.

Program do budżetu domowego - po co?

Aplikacje do zarządzania domowym budżetem zastąpiły w tej materii tabele w Excelu lub konieczność rozpisywania zarobków i wydatków na zwykłej kartce papieru. Dzięki elektronicznym narzędziom możemy kontrolować swoje finanse co do grosza i przede wszystkim nie ma już konieczności przechowywania rachunków. Większość programów posiada także dodatkowe funkcje takie jak dzielenie kosztów według kategorii, tworzenie raportów, a nawet dokonywanie analiz oraz symulacji dotyczących przyszłości. Warto omówić więc najpopularniejsze aplikacje oraz zastanowić się nad ich największymi zaletami.

Kontomierz

Jest to jedna z najczęściej pobieranych i najlepszych aplikacji do kontrolowania zasobności domowego budżetu. Można ją zsynchronizować z rachunkami bankowymi oraz innymi narzędziami płatniczymi, dzięki czemu w czasie rzeczywistym pobierane są dane o transakcjach dokonywanych przelewami, kartami płatniczymi, kodami BLIK itp. Co więcej, aplikacja ta umożliwia ustawienie maksymalnej kwoty wydatków w danym okresie i automatycznie powiadamia użytkownika o tym, że zbliża się do wyznaczonego limitu.

Moje Finanse

Ta aplikacja wyróżnia się na tle pozostałych bardzo intuicyjnym interfejsem oraz prostą mechaniką użytkownika, a jednocześnie zapewni posiadaczowi wiele ciekawych opcji. Jedną z nich jest możliwość stworzenia własnych kategorii, nadania każdej z nich innego koloru, a także eksportu i importu wszystkich danych. Ponadto, użytkownik może ustawić więcej niż jedno konto i łatwo zarządzać każdym z nich.

Money Lover

Aplikacja ta w znacznym stopniu przypomina opisany już wcześniej Kontomierz. Także i w jej przypadku bowiem posiadamy możliwość kontroli wydatków, dokładnego zaplanowania budżetu w danym okresie, śledzenia poszczególnych transakcji finansowych oraz uzyskiwanie cyklicznych raportów. Money Lover wyróżnia się jednak kilkoma dodatkowymi funkcjami, w tym systemem przeliczającym wartości poszczególnych walut, dzięki czemu sprawdzi się ona rewelacyjnie w podróży. Prócz przewalutowania narzędzie to zbierze wszystkie dane dotyczące operacji na koncie i tym samym użytkownik uzyska na przykład dokładne rozliczenie kosztu wakacji. Poza tym, dzięki tej konkretnej aplikacji możemy także kontrolować swoje zobowiązania, w tym raty kapitałowe oraz odsetki.

Guilt - Expense Manager

Kolejnym popularnym i wyróżniającym się na tle konkurencji narzędziem jest aplikacja Guilt - Expense Manager. Jej głównym celem jest nie tyle monitorowanie prywatnych finansów, ale także wywieranie presji na użytkowniku, która ma sprawić, że będzie się on trzymać obranej strategii oszczędzania. O czym dokładnie mowa? Aplikacja posiada funkcję nadawania poszczególnym kategoriom określoną rangę, która wskazuje na to, czy dany wydatek jest potrzebny do codziennego życia, czy też jest zwykłą fanaberią użytkownika. Jeśli dojdzie do tej drugiej sytuacji, wówczas w aplikacji zakupy tego typu sygnowane są kolorem czerwonym. Pod koniec miesiąca posiadacz aplikacji otrzymuje raport, w którym zestawione są wszystkie operacje finansowe i na tej podstawie może sam ocenić, czy zrealizował swoje postanowienie, czy też musi popracować nad sobą w kolejnym miesiącu.

Jaki program do zarządzania budżetem domowym wybrać?

Aplikacja do budżetu domowego to oczywiście wyłącznie jedno z narzędzi, które pozwala ułatwić życie i zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Niezależnie jednak od tego, którą konkretnie aplikację czy program wybierzemy, najważniejsza jest zmiana własnej mentalności i wyrobienie w sobie pozytywnych nawyków finansowych. Większość aplikacji jest do siebie podobna, dlatego najlepszym wyjściem będzie przetestowanie kilku z nich i wybranie tej, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W wielu przypadkach można korzystać z nawet kilku jednocześnie i po jakimś czasie wyciągnąć wnioski, która z nich działa najlepiej. Warto dodać, że podstawowe wersje większości aplikacji są darmowe.

Programy do finansów domowych - rozliczanie wydatków

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele aplikacji, które zliczają wydatki w trybie dziennym oraz przygotowują odpowiednie zestawienia. Rozwiązanie to polecane jest osobom, które za cel wzięły sobie oszczędzanie i bardzo dokładne zarządzanie grubością portfela. Do najpopularniejszych tego typu narzędzi można zaliczyć między innymi Spending Tracker czy też Daily Budget Original. Narzędzia te po zebraniu niezbędnych danych wskażą optymalny dzienny budżet i będą sygnalizować, ile środków udało się zaoszczędzić.

PayAppka

Zarządzanie domowym budżetem wiąże się w znacznym stopniu także z koniecznością pilnowania wszelkiego rodzaju wydatków, w tym opłacania rachunków za prąd, gaz, usługi telekomunikacyjne itp. Coraz więcej konsumentów korzysta w tym obszarze ze sprawdzonych i zautomatyzowanych narzędzi online, dzięki którym można zgromadzić dane dostawców w jednym miejscu i uiszczać należności cyklicznie. Mowa między innymi o rozwiązaniu, które znajdziemy pod adrese payappka.pl. Używając tej platformy, możemy być pewni, że nie zapomnimy o nadchodzących płatnościach, pieniądze prześlemy nawet jednym przelewem, a także będziemy mogli na bieżąco kontrolować swoje wydatki.

Aplikacja do budżetu domowego - narzędzia bankowe

W codziennym życiu możemy korzystać nie tylko z aplikacji kontrolujących wydatki. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie możliwości, jakie oferują poszczególne instytucje bankowe. Coraz więcej z nich zapewnia swoim klientom rozbudowane narzędzia do monitorowania budżetu już na poziomie panelu administracyjnego rachunku bankowego w wersjach na komputer, ale przede wszystkim smartfona. Sporą zaletą jest tutaj brak konieczności przekazywania swoich danych finansowych zewnętrznemu podmiotowi, co zwiększa bezpieczeństwo i ogólny komfort.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.