Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

1/20/2021
Żarówki

W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED. Ze względu na konstrukcję i technologię wykonania żarówek LED są one bardziej energooszczędne oraz zróżnicowane pod względem budowy, dając użytkownikowi możliwość stworzenia pomieszczenia z ciekawym oświetleniem. Mówi się jednak, że żarówki LED szybko się przepalają, a natężenie wysyłanego przez nich światła jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek – czy to prawda?

Wydajność żarówek LED

Zastanawiając się nad tym, jakiego rodzaju oświetlenia użyć w danym pomieszczeniu, należy kierować się kilkoma istotnymi parametrami. Jednym z ważniejszych jest wydajność poszczególnych rodzajów żarówek, w sieci niestety często można znaleźć nie do końca sprawdzone informacje dotyczące tej wartości. W zestawieniach typu “żarówka LED a energooszczędna - porównanie” nierzadko podawane są nieprawdziwe informacje mające pokazać, jak moc konstrukcji LED-owej ma się do tej tradycyjnej. Warto uzmysłowić sobie, że na efektywność świetlną nie składa się tylko moc, czyli to, ile prądu zużywa żarówka (wartość wyrażana w watach – W), ale również wielkość emitowanego strumienia świetlnego, który podaje się w lumenach (lm). Chcąc wiedzieć, ile mogą świecić żarówki energooszczędne LED, należy określić wydajność takiej konstrukcji, czyli podzielić strumień świetlny przez moc. Tak uzyskany wynik pozwala w łatwy sposób określić, jak dobre będzie zastosowane przez użytkownika źródło światła. Uzyskany współczynnik powinien być jak największy, żeby użytkownik mógł cieszyć się możliwie dużą intensywnością promieniowania świetlnego przy jednocześnie niewielkiej mocy żarówki, a co za tym idzie, niskim zużyciu prądu. Kwestia ta – ile prądu zużywa żarówka – bezpośrednio przekłada się na rachunki za energię elektryczną, dlatego tak wiele osób stara się znaleźć alternatywne sposoby oświetlania pomieszczeń w swoim domu.

Długowieczność żarówek LED

Mówi się, że żarówki LED szybko się przepalają i w dłuższej perspektywie nie są aż tak dobrym rozwiązaniem, jak sugerują reklamy czy zapewnienia producentów nowoczesnego oświetlenia. Już teraz warto napisać, że jest to nieprawda, a energooszczędne żarówki LED mogą świecić znacznie dłużej niż dobrze znane żarówki żarowe czy świetlówki. Ze względu na zastosowane materiały i zupełnie inny sposób generowania oświetlenia, żarówki energooszczędne LED działają do 60000 godzin. W takim razie – ile godzin może świecić tradycyjna żarówka? W przypadku tradycyjnych, przezroczystych modeli wartość ta stanowi zakres od 1000 do 2000 godzin. Skąd aż taka różnica? W LED-ach zastosowano niewielkie acz wytrzymałe żarówki, które potocznie nazywa się diodami elektroluminescencyjnymi. Ich długowieczność idzie tutaj w parze z bezpieczeństwem dla użytkowników oraz ekologią – w połączeniu z niewielkim zużyciem energii elektrycznej żarówki energooszczędne LED zyskują coraz więcej zwolenników, mimo że koszt ich zakupu jest większy.

Jak wybrać dobrą żarówkę LED?

Przy okazji doboru konkretnego modelu żarówki LED dobrze jest uwzględnić nie tylko moc czy wydajność, ale również barwę światła. W przypadku omawianego oświetlenia użytkownik może wybierać spośród trzech dostępnych opcji zależnych od temperatury wyrażonej w kelwinach (K):

  • barwa neutralna (4000-4500 K) – dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których światło pochodzące z żarówki LED, często miesza się z tym naturalnym (słonecznym). Idealnie nadaje się do systemu oświetlenia w salonie lub innych pomieszczeniach, gdzie przez długi czas przebywa wiele osób;
  • barwa zimna (5000-5500 K) – najoszczędniejsza opcja, która zdaje egzamin przy okazji oświetlania małych pomieszczeń jak kuchnia, kotłownia czy składzik. Jest ona jednak najmniej przyjazne dla oka ludzkiego;
  • barwa ciepła (3000-3500 K) – rozwiązanie dla osób poszukujących światła pomagającego się zrelaksować. Tego typu żarówki pod względem barwy światła zbliżone są do tradycyjnego oświetlenia. Na dobór żarówki LED wpływa ma również kąt świecenia, współczynnik oddania barw (CRI) oraz wielkość emitowanego strumienia światła, o której pisaliśmy we wcześniejszej sekcji artykuły. Tutaj warto dodać, że ostatnia z tych wartości może przyjmować od 200 do nawet 1000 lumenów. Żarówka LED o tak dużym strumieniu świetlnym może oświetlić całe pomieszczenie.

Ile kosztuje godzina świecenia żarówki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda żarówka ma inną moc, a co za tym idzie, inne zużycie prądu. W przypadku żarówek tradycyjnych, przezroczystych, w których używa się tzw. żarnika wykonanego np. z wolframu - popularne moce to zakres od 15 od 100 W. Oznacza to, że w zadanym czasie żarówka tradycyjna zużywa od 0,02 do 0,1 kWh (jednostki obrazującej zużycie energii elektrycznej). W zależności od zamieszkiwanego regionu koszt 1 kWh wynosi w Polsce od 0,69 do 0,78 zł brutto (dane za styczeń 2021). Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje godzina świecenia żarówki tradycyjnej – od 0,01 do 0,78 zł brutto.

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka ?

Skoro wiadomo już, ile kosztuje godzina świecenia żarówki tradycyjnej, to warto również wiedzieć, jak długo taka konstrukcja może być używana. Ze względu na swoje ograniczenia wynikające z budowy i zastosowanych materiałów, tradycyjne żarówki żarowe czy świetlówki są mniej żywotne niż omawiane w tym artykule LED-y. Czas działania tradycyjnej żarówki wynosi od 1000 do 2000 godzin, co w porównaniu z 60000-godzinnym czasem działania konstrukcji LED wypada dość blado.

Jak policzyć, czy LED-y się opłacają?

O tym, ile kosztuje godzina świecenia żarówki LED, można przekonać się, wykorzystując podany wcześniej schemat. Wystarczy sprawdzić pobór mocy danego modelu, by wiedzieć, jak wypada porównanie – żarówka LED a energooszczędna. Konstrukcje te zużywają od 3 do 12 W, czyli znacznie mniej, niż tradycyjne żarówki żarowe. Warto pamiętać, że omawiany na początku parametr (wydajność) również przemawia na korzyść żarówek LED – dobrze jest wybierać takie modele, których współczynnik wynosi nie mniej niż 70 lm/W.

Dlaczego żarówki LED są tak popularne?

Oprócz omówionych wcześniej zalet, żarówki energooszczędne LED są bardziej przyjazne dla środowiska. Zużywają mniej prądu elektrycznego, do którego produkcji w Polsce ciągle używa się elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Co więcej, wyeliminowanie żarnika sprawiło, że konstrukcje te praktycznie w ogóle się nie nagrzewają się i pozostają chłodne na długo po włączeniu. Mit o tym, że żarówki LED szybko się przepalają również upada i coraz więcej osób zauważa ich pozytywne strony, jak choćby to, że nadają się do recyklingu.

Czy żarówki LED mogą zastąpić żarówki i świetlówki?

Popularne LED-y wykorzystuje się praktycznie we wszystkich aspektach naszego codziennego życia i coraz częściej zastępują one żarówki tradycyjne. Omawiane w tym artykule konstrukcje świetnie nadają się do przygotowania oświetlenia: samochodowego, mieszkaniowego, przemysłowego, transportowego czy różnego rodzaju oporządzenia elektrycznego. Żarówki energooszczędne LED można również wykorzystać w mniejszych lampkach nocnych, biurkowych czy kinkietach, nadając pomieszczeniu przyjazny klimat.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Kondensator prądu a rachunki za prąd

Dziecko i wentylator
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.