Koszty ogrzewania domu. Czym to zrobić najtaniej?

1/15/2021
Kobieta obok okno i roślin

Koszty ogrzewania domu to jeden z tych wydatków, którego nie można pominąć przy planowaniu budżetu, szczególnie w porze zimowej. Faktury bywają wyjątkowym obciążeniem dla portfela, jednak trudno znaleźć sposób na racjonalizację kosztów. Jedni zalecają termomodernizację budynku, inni zaś mówią o wymianie systemu centralnego ogrzewania na bardziej ekonomiczny. Jeśli zastanawiacie się nad tym drugim wyjściem, zobaczcie, jak kształtują się orientacyjne wydatki na ciepło, pozyskiwane różnymi metodami.

Jak obliczyć koszt ogrzewania?

Aby precyzyjnie obliczyć koszty ogrzewania domu, warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. W kalkulacji bowiem należy uwzględnić szereg zmiennych, które wpływają na wysokość wydatków, a także na efektywność wybranego systemu ogrzewania. Pierwszym elementem, jaki trzeba oszacować, jest zapotrzebowanie na energię cieplną konkretnego budynku. Dzięki temu parametrowi, o którym szerzej piszemy w dalszej części artykułu, można wskazać, jaką ilość ciepła zużyjemy w danym roku. Do obliczeń będą też niezbędne dokładne dane dotyczące opłat za poszczególne paliwa. Najlepiej posiłkować się aktualnymi taryfami, dostępnymi na stronach internetowych operatorów. Nie bez znaczenia jest także ilość osób zamieszkujących dom, co przekłada się między innymi na koszt produkcji ciepłej wody użytkowej, jaki również należy uwzględnić w obliczeniach, gdy eksploatujemy dwufunkcyjny system ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także stan urządzeń centralnego ogrzewania, czyli kotła, ale także elementów końcowych, czyli kaloryferów lub instalacji podłogowej.

Zapotrzebowanie energetyczne do ogrzania domu

Wspomnieliśmy, że podstawowym parametrem, jaki pozwoli precyzyjnie oszacować koszty ogrzewania, jest zapotrzebowanie energetyczne konkretnego budynku. Jego obliczaniem zwykle zajmują się specjaliści, którzy z pomocą profesjonalnych urządzeń są w stanie wskazać newralgiczne miejsca domu, które sprawiają, że ciepło nie jest właściwie akumulowane wewnątrz. Aby jednak samodzielnie pokusić się o szacunkowe zbilansowanie zapotrzebowania, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanej izolacji ścian, poddasza, strychu, a także posadzki. Przyjmuje się, że domy dobrze ocieplone potrzebują maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy rocznie, podczas gdy w domach zupełnie nieocieplonych, zapotrzebowanie rośnie aż dwukrotnie. To, jak podkreślamy, bardzo szacunkowe informacje, ponieważ każdy budynek ma inne parametry techniczne. Pod uwagę bowiem trzeba wziąć kwestie powstawania mostków termicznych, które mogą być wynikiem nieprawidłowo wykonanej izolacji, czy też uszkodzeń mechanicznych ścian, z jakimi często można się spotkać. Duży wpływ na zapotrzebowanie ma również wydajność i rodzaj zastosowanej instalacji wentylacyjnej oraz szczelność otworów okiennych i drzwiowych. Oczywiście można znaleźć gotowe kalkulatory, pozwalające obliczyć szacunkowe zapotrzebowanie energetyczne, jeśli jednak planujecie rzetelnie podejść do kwestii kosztów ogrzewania, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Ogrzewanie węglowe – ile kosztuje?

Mimo że węgiel został wpisany na swoistą czarną listę paliw, nadal jest popularnym sposobem ogrzewania domów. Mają na to wpływ między innymi uwarunkowania ekonomiczne, czyli posiadanie istniejących od wielu lat kotłów, których wymiana wiąże się z nakładami inwestycyjnymi. Sytuację tę zmienia w ostatnich latach na pewno program walki ze smogiem, w którym założono dofinansowanie modernizacji systemów centralnego ogrzewania. Pewnym ograniczeniem są także uchwały antysmogowe, limitujące możliwość korzystania z paliw nieekologicznych. Jakie są zatem koszty ogrzewania węglowego? Są one zależne od czynników technicznych, czyli między innymi od rodzaju zainstalowanego kotła. Drugą zmienną decydującą o zużyciu węgla jest rodzaj stosowanego paliwa. Aby wskazać szacunkową wartość, można posłużyć się przykładem domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, w którym zamieszkują 4 osoby. Roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku oszacowano na 9600 kWh, natomiast cenę tony węgla na poziomie 800 złotych. W takim przypadku – z bardzo orientacyjnych wyliczeń – można określić, że rocznie za ogrzewanie węglem zapłacimy około 3 tysięcy złotych.

Ogrzewanie propanem – ile kosztuje?

Ogrzewanie propanem to alternatywa dla nieruchomości, które nie są podłączone do sieci gazowej. Jest to ekologiczny sposób pozyskania ciepła, który wymaga zainstalowania zbiorników na gaz. Propan wyróżnia się wysoką temperaturą spalania, co przekłada się bezpośrednio na efektywność instalacji. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje ogrzewanie gazowe z wykorzystaniem propanu, biorąc jako przykład wskazaną wcześniej nieruchomość o rocznym zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 9600 kWh. Przyjmując wartości uśrednione ceny 1 litra gazu, można wyliczyć, że zużyjemy paliwa za około 4500 złotych rocznie. Wartość ta jest orientacyjna, gdyż koszt gazu waha się w skali roku. W propan należy zaopatrywać się w miesiącach letnich, gdy cena ta jest zwykle niższa, co spowoduje, że o kilka procent zmniejszymy koszty ogrzewania gazowego.

Ogrzewanie energią elektryczną – ile kosztuje?

W przypadku ogrzewania elektrycznego ogromne znaczenie ma rodzaj instalacji. Czy są to grzejniki akumulacyjne? Czy zastosowano ogrzewanie podłogowe? Czy zamontowana jest pompa ciepła? Biorąc pod uwagę te informacje, można dopiero precyzyjnie wskazać koszty, z jakimi musimy się liczyć, wybierając prąd jako sposób na ogrzanie domu. Znów posłużmy się wskazanym wcześniej przykładem, czyli domem o zapotrzebowaniu energetycznym 9600 kWh. Stosując grzejniki akumulacyjne, można liczyć się z wydatkiem około 6 tysięcy złotych w skali roku. Jest to jednak wartość szacunkowa, bowiem decydując się na ogrzewanie elektryczne, warto pokusić się o zmianę taryfy u operatora na korzystniejszą.

Ogrzewanie olejem opałowym – ile kosztuje?

Kolejnym z rodzajów ogrzewania jest instalacja zasilana olejem opałowym. Tu, podobnie jak w przypadku propanu, musimy liczyć się z koniecznością zainstalowania zbiorników na paliwo. To dodatkowy koszt, jaki należy oszacować na etapie podejmowania decyzji o wyborze systemu grzewczego. Zajmijmy się jednak obliczeniem orientacyjnych rocznych kosztów produkcji ciepła z wykorzystaniem oleju. W przykładowej nieruchomości możemy mówić o kwocie około 4 tysięcy złotych, przy zastosowaniu tradycyjnego kotła. Wartość ta ulegnie obniżeniu, gdy posiadamy kocioł kondensacyjny.

Czym najtaniej ogrzać dom?

Jakie zatem jest najtańsze ogrzewanie domu? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, koszty bowiem zależne są od wielu czynników. Istotny jest stan nieruchomości, jej izolacyjność, czyli to, co składa się na roczne zapotrzebowanie na energię. W nowych obiektach wskazanie najefektywniejszego systemu centralnego ogrzewania nie jest kłopotliwe, gdyż domy te mają tak zwaną charakterystykę energetyczną, przygotowywaną już na etapie sporządzania projektu architektonicznego. Jeśli natomiast planujecie modernizację istniejącej nieruchomości, warto zlecić wykonanie dokładnych obliczeń, na podstawie których możliwy będzie wybór optymalnego rozwiązania w zakresie systemu c.o.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.