Jak tanio dzwonić za granicę? Praktyczny poradnik

1/20/2021
Osoby rozmawiające przez wideo połączenie

Niemal każdy z nas kontaktuje się ze swoimi znajomymi oraz rodziną za pomocą połączeń telefonicznych. Niektórzy są zmuszeni do dzwonienia do osób przebywających poza granicami naszego kraju, co rodzi obawę o wysoki koszt rachunku. W poniższym poradniku wskażemy kilka sposobów na tanie rozmowy za granicę oraz wyjaśnimy, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie przepłacać.

Twoja rodzina mieszka w innym państwie? Masz znajomych, którzy przeprowadzili się poza granice Polski? Tego typu sytuacje powodują, że zaczynamy zastanawiać się nad kosztami połączeń telefonicznych i alternatywnymi sposobami na skontaktowanie się z najbliższymi. Na szczęście istnieją rozwiązania, które zapewniają tanie rozmowy za granicę, a nawet darmowe rozmowy za granicę przez internet. O czym dokładnie mowa?

Czy tanie rozmowy za granicę istnieją?

Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, wymagań sprzętowych czy też wygody, ale przy odrobinie sprytu i wykorzystania dostępnych na rynku możliwości jesteśmy w stanie ograniczyć budżet na komunikację z osobami przebywającymi za granicą do minimum lub nawet do zera złotych. O skutecznych sposobach na to, jak to zrobić, nie dowiemy się oczywiście od operatora czy przedsiębiorstw, które czerpią korzyści z rozmów międzynarodowych, dlatego rozsądnym krokiem będzie znalezienie tych informacji samodzielnie lub właśnie zastosowanie polecanych przez nas metod. Obecnie dzwonienie za granicę jest i tak o wiele tańsze niż jeszcze kilka lat temu, ale nie zmienia to faktu, że warto szukać możliwości na jak największe obniżenie rachunku.

Tańsze rozmowy u operatora - co trzeba wiedzieć

Większość firm telekomunikacyjnych działających w Polsce zapewnia stałym klientom pakiety danych, dzięki którym rozmowy międzynarodowe będą tańsze niż zazwyczaj. Nie są one jednak przyznawane automatycznie i najlepiej samemu skontaktować się ze swoim operatorem, a następnie zapytać o ofertę. Taka oferta jest co do zasady mocno niestandardowa i dostosowana indywidualnie do potrzeb oraz możliwości konkretnego klienta. Nie zmienia to jednak faktu, że w ogólnym rozrachunku koszt minuty połączenia zagranicznego oscyluje czasem w granicach nawet kilku złotych (głównie przy połączeniach do kraju spoza Unii Europejskiej). Jest to więc spory wydatek, który przy dłuższych rozmowach może mocno nadwyrężyć nasz budżet.

Jak tanio dzwonić za granicę z komórki na komórkę

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od łączenia się z numerem poza granicami naszego kraju za pomocą komórki będzie skorzystanie z telefonu stacjonarnego. W obecnych czasach ten rodzaj sprzętu odchodzi jednak już powoli do lamusa, a tego typu aparaty telefoniczne sprawdzają się już niemal wyłącznie w biurach. W takim razie jak dzwonić za granicę na polską telefonię komórkową lub odwrotnie? Jedną z możliwości jest zakup karty-zdrapki jak na przykład Telerabat lub Telegrosik. Taki produkt można nabyć w większości sklepów stacjonarnych, na stacjach benzynowych, ale także w sklepach internetowych. Dostępne jest wiele nominałów, od 10 do nawet 200 złotych. Użycie karty-zdrapki jest intuicyjne i sprowadza się do wybrania docelowego numeru telefonu, a następnie wpisania kodu z karty. Dzięki tej metodzie za minutę połączenia płaci się około 30 groszy, a co więcej - nie ma możliwości “nabicia” rachunku powyżej wykupionej wartości. Warto więc przed pierwszym sygnałem dokładnie przeliczyć, na jak długo wystarczą środki dostępne na karcie-zdrapce, a w razie konieczności kupić wyższy nominał.

Tańsze połączenie? Użyj numeru dostępowego!

Chcąc dzwonić taniej za granicę warto zaopatrzyć się między innymi w tak zwane numery dostępowe rozpoczynające się od “0 7081”. Pełną listę takich numerów można znaleźć w sieci, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak z nich korzystać? Okazuje się to o wiele mniej skomplikowane niż może się wydawać. Wystarczy wybrać numer dostępowy, kolejno wpisać “00” i numer kierunkowy kraju, numer kierunkowy miasta i na samym końcu właściwy numer telefonu osoby, z którą chcemy się skontaktować. Takim sposobem co prawda nie zredukujemy kosztu połączenia do zera, ale zapłacimy za minutę połączenia około 30-35 groszy, a opłata ta zostanie automatycznie doliczona do wysokości miesięcznego abonamentu telefonicznego u naszego operatora. Co jednak ważne, rozwiązania tego można użyć wyłącznie w celu połączenia się z numerem stacjonarnym.

Darmowe rozmowy za granice przez internet - czy to możliwe?

Rozwój technologii i pojawienie się mnóstwa darmowych programów, aplikacji i komunikatorów sieciowych skutkuje tym, że coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych połączeń telefonicznych. Oczywiście nie wiąże się to ze spadkiem klientów firm telekomunikacyjnych, ale przy podpisywaniu kolejnych umów abonenci kładą coraz większy nacisk na szybkość internetu i wielkość pakietu danych. Aktualnie do komunikowania się ze znajomymi i członkami rodziny przebywającymi w innym kraju służą w dużej mierze komunikatory w mediach społecznościowych takich jak Facebook i dołączona aplikacja Messenger. Jeśli zależy nam na dobrej jakości połączenia warto stosować telefonię internetową, czyli VOIP lub zainstalować programy typu EasyCall lub Skype. Należy pamiętać o wymaganiach sprzętowych, jednak większość urządzeń posiada świetnej jakości mikrofony oraz kamerki. Komunikując się za pomocą aplikacji internetowych nie ponosimy żadnych kosztów, oczywiście poza inwestycją w szybkie łącze.

Rozmowy poza Unią Europejską - jak zaoszczędzić?

Jak tanio dzwonić do USA i innych krajów spoza Europy - to pytanie pada niezwykle często w kontekście wysokości rachunków za rozmowy międzynarodowe. Coraz więcej bliskich nam osób podróżuje lub wyjeżdża na inny kontynent. Jeśli mówimy o rozmowach telefonicznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi trzeba zdać sobie sprawę z tego, że koszt standardowego połączenia jest bardzo drogi. USA znajdują się bowiem na liście krajów, które posiadają najdroższe usługi roamingowe u naszych rodzimych operatorów. Minuta połączenia może kosztować nawet kilkanaście złotych! Z pomocą przyjdą więc wspomniane już rozwiązania internetowe, w tym usługi typu VOIP lub innych komunikatorów mobilnych takich jak Viber, Whatsapp czy Google Duo. Jak więc widzimy, możliwości jest wiele i wszystko zależy od naszych indywidualnej preferencji.

Jakie aplikacje darmowe do rozmów za granicę? - podsumowanie

Podsumowując, najbardziej popularne aplikacje do darmowych rozmów za granicę z wykorzystaniem połączenia internetowego to:

 • Whatsapp
 • Messenger
 • Skype
 • Viber
 • Google Meet
 • Polecamy na blogu

  9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

  Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
  Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
  1/17/2022

  Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

  Mężczyzna korzysta z laptopa
  Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
  8/11/2021

  Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

  Podlewanie kwiatów
  Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
  5/25/2021

  Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

  Kawiarka
  Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
  1/26/2021

  Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

  Ludzie na balkonie
  Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
  1/26/2021

  Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

  Żarówki
  W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
  1/20/2021

  Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

  Dziecko z wężem ogrodowym
  Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
  1/20/2021

  Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

  Dzieci w goglach do nurkowania
  Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
  1/20/2021

  Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

  Wieszanie obrazu
  Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
  1/20/2021

  Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

  Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
  W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
  1/20/2021

  Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

  wypróbuj teraz

  Ta strona korzysta z plików cookies.