Jak oszczędzać prąd? Kilka wskazówek oszczędzania na energii.

1/15/2021
Osoba z dzieckiem w namiocie

Początek roku to zazwyczaj czas gdy dostawcy energii elektrycznej podnoszą jej ceny. Mimo, iż rynek ten jest cały czas regulowany z roku na rok za energię elektryczną płacimy coraz więcej. Ponieważ nasze życie i domy wypełnia coraz większa ilość urządzeń elektrycznych warto wiedzieć, jak nie rezygnować z ich użycia a przy tym, jak oszczędzać prąd. Niewielkie zmiany, regularność i pamiętanie o kilku zasadach może dać na koniec roku niezłą sumę.

Jak oszczędzać prąd używając urządzeń elektrycznych?

Oczywiście najprostszy sposób jak oszczędzać prąd w domu to zminimalizowanie ilości używanych urządzeń elektrycznych. Jeśli jednak nie praktykujemy skrajnego esencjonalizmu i lubimy żyć wygodnie, korzystając z najnowszych zdobyczy techniki, warto pamiętać o 5 podstawowych zasadach. Po pierwsze nikt z nas nie posiadł jeszcze zdolności bilokacji, opuszczając więc jakieś pomieszczenie po prostu gaśmy w nim światło. Wyjątek od tej zasady stanowią tylko świetlówko kompaktowe. Te gasimy gdy wychodzimy z pomieszczenia na dobre i wrócimy do niego za ponad godzinę. O ile oszczędzanie energii na świetle dotyczy całego domu to pozostałe zasady dotyczą w ogromnej mierze kuchni. Tutaj spędzamy relatywnie dużą część dnia i korzystamy z wielu różnych urządzeń.

Będąc więc w kuchni warto pamiętać o:

 • włączaniu tylko pełnej zmywarki; podobna zasada dotyczy też urządzeń takich jak pralka czy suszarka, o ile w ogóle musimy używać suszarki,
 • ograniczeniu otwierania lodówki; warto za jednym razem wyjąć wszystko co będzie potrzebne lub korzystać z tzw. półki szybkiego dostępu gdzie trzymamy rzeczy często używane (np. mleko do kawy),
 • gotowaniu pod przykryciem i wyłączaniu piekarnika lub płyty kilka minut przed końcem gotowania,
 • gotowaniu w czajniku elektrycznym tylko takiej ilości wody jakiej będziemy potrzebowali, a nie za każdym razem gdy chcemy przygotować 1 kawę – „wstawiamy” cały czajnik.

 • 8 urządzeń, które zużywają najwięcej energii elektrycznej w Twoim domu.

  Sposoby oszczędzania energii są skuteczne wtedy gdy wiemy, która z naszych urządzeń zużywają jej najwięcej i na nich skupimy swoją uwagę.

  Oto lista 8 z nich ze wskazówkami jak zaoszczędzić na prądzie w ich codziennej eksploatacji:

 • Lodówka i zamrażarka – tak jak napisaliśmy wcześniej starajmy się otwierać ja na dłużej, ale ograniczyć ilość tych „odwiedzin” w ciągu dnia.
 • Bojler elektryczny – jeśli służy nam na co dzień do podgrzewania wody, pomyślmy czy nie jesteśmy w stanie zainwestować w bardziej energooszczędny sposób lub ustawmy godziny jego pracy na nocne przy jednoczesnej zmianie taryfy prądu na dwustrefową taryfę prądu.
 • Kuchenka elektryczna lub indukcyjna – pamiętajmy by zawsze kilka minut przed końcem gotowania wyłączać ją i wykorzystywać zgromadzone ciepło.
 • Oświetlenie – mantra tego artykułu i każdego innego na ten temat – wyłączaj światło wychodząc z pokoju.
 • Zmywarka – wstawiaj tylko pełną a jeśli masz taryfę dwustrefową to tylko wieczorem.
 • Czajnik elektryczny – gotuj tyle wody ile będzie potrzebował.
 • Komputer stacjonarny z monitorem – gdy kończysz pracę lub gdy robisz sobie przerwę dłuższą niż kwadrans wyłączaj go zawsze.
 • Telewizor – sprawdź czy Twój telewizor ma ustawienia trybu zużycia energii i wykorzystaj je, no i zawsze wyłączaj go z trybu czuwania; czuwanie też wymaga energii.

 • Dodatkowo, żelazna zasada dotycząca tej wspaniałej ósemki i innych urządzeń w Twoim domu. Kupując je zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Najbardziej oszczędne to te opatrzone symbolem A+++.

  Oświetlenie domu, też może być energooszczędne

  Starego typu żarówki tylko 5% konsumowanej energii elektrycznej zamieniały na światło; resztę na energię cieplną. Dzisiaj rynek dostarcza wiele różnych rodzajów oświetlenia, warto więc wiedzieć jak zaoszczędzić na prądzie wybierając odpowiednie z nich. Najbardziej innowacyjne i przy tym posiadające najwyższe oszczędzanie energii są diody LED. Dodatkowo nie emitują promieniowania UV ani cieplnego i są bardzo trwałe. Warto je zastosować tam gdzie światła używamy długo i często. Dobrym zamiennikiem lub uzupełnieniem w naszym domu dla oświetlenia typu LED będą tzw. żarówki halogenowe. Mogą być stosowane w różnych formach i w różnych punktach. Są oczywiście nieco mniej energooszczędne od tzw. LED-ów, ale ich zaletą jest relatywnie niska cena. Dodatkowo potrafią dawać barwę światła najbardziej zbliżoną do światła dziennego.

  Jakie urządzenia pomogą nam w oszczędzaniu

  Oszczędzanie energii nie musi być samotną walką. Oprócz energooszczędnych urządzeń i oświetlenia możemy skorzystać też z pomocy innego sojusznika. Urządzenie do oszczędzania prądu może zrobić dużą część pracy za nas. Na rynku jest sporo tego rodzaju rozwiązań: od najprostszych automatycznych włączników po złożone inteligentne systemy.

  Warto wiedzieć, iż urządzenie do oszczędzania energii elektrycznej potrafi:

 • samoczynnie wyłączyć światło po naszym wyjściu z pokoju lub po określonym czasie,
 • zmierzyć i sprawdzić które z urządzeń w naszym domu zużywają najwięcej energii i przedstawić nam te dane,
 • inteligentnie sprawdzać jakie urządzenia nie są używane w ogóle i wyłączać je całkowicie,
 • samodzielnie sterować pracą wybranych urządzeń (np. klimatyzatory, kotły, pompy ciepła, etc.) tak by jak najwięcej korzystały z energii elektrycznej w tańszej taryfie.

 • Fotowoltaika, czyli oszczędność na wszystkim?

  To rozwiązanie raczej dla posiadaczy samodzielnych domów. Chociaż może okazać się największą inwestycją to z konsumenta energii elektrycznej może zamienić nas w jej prosumenta. W czym rzecz ? W tym, iż nasza instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu lub na działce wytworzy tyle prądu, iż w całości pokryje nasze roczne zapotrzebowanie i wytworzy nawet nadwyżkę, którą nasz dostawca prądu jest zobowiązany od nas „odkupić”. Warto jednak dobrze skalkulować kosz tej inwestycji dla naszego domu by wiedzieć po ilu latach rzeczywiście zacznie ona na siebie zarabiać a przy wyborze wykonawcy poszukać tego, który oferuje w najlepszej cenie, nowoczesne rozwiązanie i bardzo długi okres gwarancji. W końcu to rozwiązanie na lata.

  Zmiana dostawcy prądu – to może być największa oszczędność

  Jeśli jednak sami nie możemy zostać wytwórcą energii elektrycznej nikt nie powiedział, że nie możemy zmienić naszego dotychczasowego dostawcy. Od jakiegoś czasu rynek ten został uwolniony i możemy skorzystać z oferty każdego z producentów energii w Polsce.

  Oto jak oszczędzać prąd dzięki zmianie dostawcy:

 • wybór dostawcy, który oferuje najniższe stawki
 • wybór dostawcy, który pozwala połączyć na jednym rachunku koszty energii elektrycznej, gazu, usług telewizyjnych czy internetowych
 • wybór dostawcy, który w cenie dostarczania energii gwarantuje tzw. usługi dodane: domowy assistance specjalistów takich jak hydraulik, elektryk, etc. darmową naprawę urządzeń i domowych awarii.
 • W procesie tym warto określić swoje potrzeby i wszystko dokładnie przeliczyć. Ale oszczędności w skali roku po zmianie dostawcy prądu mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent.

 • Jak oszczędzać i nie zmieniać zasadniczo nawyków?

  Jak oszczędzać prąd niewielkim wysiłkiem? Sprawmy by oszczędzanie energii weszło nam w nawyk. Sposoby oszczędzania energii przedstawione powyżej są bardzo różnorodne. Na start wybierzmy ten, który będzie dla nas najłatwiejszy. Postarajmy się być w nim konsekwentni przez 2 miesiące, a sami zobaczymy, iż po tym czasie nie wymaga to od nas większego wysiłku. Wtedy do sposobów jak zaoszczędzić na prądzie dodajmy kolejny. W końcu warto też podsumować każdy rok i sprawdzić czy nasz wysiłek w tym jak oszczędzać prąd w dom przyniósł wymierne efekty. Z czasem sami zdziwimy się iż po kilku latach konsekwentne oszczędzanie energii może dać nam oszczędności nawet kilkuset zł rocznie. To tak jakbyśmy sami dali sobie 10% podwyżkę pensji. Kto by nie chciał; zatem – do dzieła ! Oszczędzanie energii to nic trudnego.

  Polecamy na blogu

  9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

  Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
  Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
  1/17/2022

  Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

  Mężczyzna korzysta z laptopa
  Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
  8/11/2021

  Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

  Podlewanie kwiatów
  Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
  5/25/2021

  Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

  Kawiarka
  Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
  1/26/2021

  Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

  Ludzie na balkonie
  Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
  1/26/2021

  Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

  Żarówki
  W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
  1/20/2021

  Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

  Dziecko z wężem ogrodowym
  Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
  1/20/2021

  Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

  Dzieci w goglach do nurkowania
  Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
  1/20/2021

  Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

  Wieszanie obrazu
  Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
  1/20/2021

  Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

  Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
  W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
  1/20/2021

  Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

  wypróbuj teraz

  Ta strona korzysta z plików cookies.