Jak oszczędzać gaz w domu lub mieszkaniu?

1/20/2021
Dziewczynka gotuje

Podobnie jak ceny prądu, ceny gazy również rosną konsekwentnie od kilku lat. Warto więc wiedzieć jak korzystać z tego paliwa bezpiecznie i co najważniejsze oszczędnie.

Ogrzewanie mieszkań i domów gazem jest w Polsce bardzo popularne. Składa się na to kilka istotnych elementów. Cały czas jest to paliwo względnie tanie. Może być spalane dość efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych; a funkcjonowanie takiej instalacji jest niemal bezobsługowe. Z podobnych względów , choć na mniejszą skalę Polacy używają gazu również do gotowania lub w instalacjach do podgrzewania ciepłej wody.

Jak oszczędzać gaz – podstawy?

W tym miejscu warto rozróżnić dwa rodzaje gazu jakie są najczęściej stosowane w gospodarstwach domowych. Gaz propan, przechowywanie w dużych zbiornikach lub dostarczany poprzez sieć, efektywny, bezpieczny i bardzo kaloryczny. Gaz propan-butan (tzw. LPG) raczej w małych butlach (5 lub 10 l.) do stosowania w kuchni, mniej kaloryczny i mniej bezpieczny. Jeśli więc do naszej instalacji sami kupujemy gaz i przechowujemy go na działce warto by był to sprawdzony sprzedawca i odpowiedni rodzaj gazu. Drugi istotny element oszczędzania gazu to wysokiej klasy instalacja i piec jakiego używamy. To elementy, na których nie warto oszczędzać przy budowie domu gdy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe. Zapewniają one efektywność pracy instalacji, możliwość elastycznego zarządzania zużyciem gazu, oszczędności na rachunkach za gaz a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Dobra instalacja a oszczędzania gazu.

Gdy mamy już efektywną i oszczędną instalację nie zapominajmy o jej regularnych przeglądach i konserwacji. Zapewnią one jej prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. Zaoszczędzą też kosztów napraw i wymiany uszkodzonych elementów; to także oszczędzanie gazu. Nowoczesne piece gazowe posiadają wiele różnego rodzaju funkcji i programów, które ułatwiają korzystanie z nich, podnoszą ich efektywność i dają też oszczędzanie gazu. Zacznijmy więc od dokładnej lektury instrukcji obsługi wszystkich urządzeń gazowych lub zapytajmy instalatora jak wykorzystać pełnię ich możliwości i jak oszczędzać gaz w ten sposób. Jeśli natomiast posiadamy dom z instalacją starego typu warto sprawdzić i policzyć jaki byłby koszt wymiany urządzeń tych na nowe i energooszczędne. Nowe instalacja to oszczędzanie gazu, które może szybko zwrócić koszty takiej wymiany.

Oszczędność na ogrzewaniu.

W większości gospodarstw domowych gaz jest paliwem służącym w dwóch celach: do podgrzewania ciepłej wody (wykorzystywanej w kaloryferach oraz w łazience i kuchni) oraz do przygotowywania posiłków. Sposoby oszczędzania gazu wiążą się więc nieodłącznie z tymi dwoma sposobami jego użycia. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu pamiętajmy by zadbać o szczelne okna i drzwi. To przez te miejsca ucieka najwięcej ciepła. Nie zasłaniajmy też grzejników, meblami lub ciężkimi i grubymi zasłonami i pozwólmy ciepłu jakie emitują swobodnie rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Oszczędzanie gazu zapewni też utrzymywanie w miarę stałej temperatury w pomieszczeniach. Instalacja zużywa o wiele więcej energii na ogrzanie zimnego pokoju niż utrzymanie stałej w nim temperatury nawet przez dłuższy czas. Oczywiście w nowoczesnych instalacjach warto zadbać o to by ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń było dostosowane do intensywności ich użytkowania. Zaprogramujmy więc o 1-2 stopnie niższą temperaturę w sypialni wieczorem. To rozwiązanie da nie tylko oszczędzenie gazu, ale też zdrowy sen. Podobnie dostosujmy temperaturę do części dziennej gdy w ciągu dnia przebywamy poza domem w pracy; lub w całym domu gdy wyjeżdżamy na co najmniej kilka dni. Zawsze w każdej takiej sytuacji warto obniżyć temperaturę o kilka stopni, ale nie wyłączać ogrzewania całkowicie. Jeśli natomiast wietrzymy pomieszczenia róbmy to krótko, ale bardzo intensywnie i nie wyłączajmy na ten czas ogrzewania. Jak oszczędzać gaz w łazience? To proste. Zamieńmy codzienną kąpiel na krótki prysznic. To zdecydowanie zmniejszy ilość ciepłej wody jaką zużywamy. Wart też obniżyć o 1 lub 2 stopnie temperaturę wody w jakiej myjemy się. O ile na początku będziemy odczuwać z tego powodu lekki dyskomfort to po jakimś czasie nasz organizm przyzwyczai się. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu poszukajmy też innych porad w intrenecie na stronie naszego dostawcy gazu lub na blogach poświęconych tej tematyce.

Oszczędzanie gazu podczas gotowania.

Sposoby oszczędzania gazu dotyczą nie tylko ogrzewania czy łazienki, ale także jak wspomnieliśmy wcześniej kuchni i przygotowywania posiłków. Aby wiedzieć jak oszczędzać gaz przy gotowaniu wystarczy stosować się do kilku poniższych zasad:

 • używajmy tylko naczyń ze stali szlachetnej, najlepiej przewodzą ciepło,
 • zawsze gotując dopasujmy rozmiar naczynia do palnika,
 • gotując wodę w czajniku gotujmy jej tylko tyle ile za chwilę będziemy potrzebować,
 • na kilka minut przed końcem gotowania wyłączmy gaz, niech popracuje na ostatniej prostej zgromadzona w naczyniu energia cieplna,
 • gotujmy tylko pod przykryciem by zminimalizować straty energii,
 • gotując na parze używajmy piętrowych naczyń, w ten sposób możemy na trzech poziomach gotować nawet trzy potrawy jednocześnie.

 • Oszczędzanie gazu w kuchni wcale nie jest trudni ani szczególnie skomplikowane, nie wydłuża ani nie utrudnia procesu gotowania. Wystarczy po prostu pamiętać o tych kilku prostych zasadach. Nie musimy też od razu wymieniać wszystkich naczyń jakie mamy na te ze stali szlachetnej. Po prostu kupując nowe po zużyciu starych pamiętajmy by były one właśnie z tego materiału.

  Zmiana dostawcy gazu.

  Ostatni sposób jak oszczędzać gaz wiąże się ze zmianę jego dostawcy. Do tej operacji warto dobrze przygotować się i sprawdzić wszystkie rynkowe opcje. Po pierwsze sprawdźmy stawki jakie oferuje nasz operator i konkurencja. Może okazać się, że za gaz przepłacamy albo wręcz odwrotnie nasz operator oferuje najniższe stawki na rynku. Przeanalizujmy też, czy zmiana dostawcy gazu nie opłaca się by na jednym rachunku połączyć opłatę za gaz, telewizję czy Internet. Wielu dostawców gazu oferuje takie możliwości. W końcu być może zmiana będzie dla nas opłacalna by skorzystać z dodatkowych usług w ramach umowy. Mogą być to możliwości bezpłatnego skorzystania z usług specjalistów tacy jak elektryk czy hydraulik w ramach tzw. domowego assistance. Decydując się na taki krok sprawdźmy czy umowę z obecnym dostawcą gazu możemy rozwiązać bez kosztowo i czy zmiana da wymierną finansową korzyść i oszczędzenie gazu. Jeśli tak, to warto zdecydować się na ten krok.

  Polecamy na blogu

  9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

  Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
  Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
  1/17/2022

  Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

  Mężczyzna korzysta z laptopa
  Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
  8/11/2021

  Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

  Podlewanie kwiatów
  Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
  5/25/2021

  Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

  Kawiarka
  Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
  1/26/2021

  Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

  Ludzie na balkonie
  Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
  1/26/2021

  Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

  Żarówki
  W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
  1/20/2021

  Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

  Dziecko z wężem ogrodowym
  Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
  1/20/2021

  Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

  Dzieci w goglach do nurkowania
  Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
  1/20/2021

  Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

  Wieszanie obrazu
  Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
  1/20/2021

  Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

  Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
  W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
  1/20/2021

  Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

  wypróbuj teraz

  Ta strona korzysta z plików cookies.