Fotowoltaika – wady i zalety, montaż, cena i wiele innych

10/9/2020
Instalacja paneli fotowoltaicznych

Energia ze słońca czyli fotowoltaika. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najbardziej nurtujące Was pytania. Przyjrzyj się odpowiedziom eksperta i dowiedz się: jak to działa, jakie są wady i zalety, ile to kosztuje i wiele innych!

Zaczynając od podstaw: czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest energią elektryczną produkowaną z promieni ze słońca.

Ze względu na swoje właściwości, najczęściej wykorzystywanym pierwiastkiem w fotowoltaice jest krzem. Panele słoneczne są płytami krzemowymi zbudowanymi z dwóch warstw oddzielonych od siebie barierą potencjału. Energia fotonu, czyli najmniejszej jednostka światła, padająca na ogniwo, uwalnia dodatkowe elektrony znajdujące się w górnej warstwie krzemu, powodując ich przemieszczanie. Powstaje różnica potencjału, czyli napięcie elektryczne. Zamknięcie obwodu odbiornikiem energii elektrycznej powoduje przepływ prądu pomiędzy płytkami.

Dlaczego warto?

Warto instalować fotowoltaikę w celu minimalizacji kosztów prądu na okres żywotności instalacji (od 25 do 50 lat w zależności od materiałów). Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do zużycia prądu w domu w skali roku. W zależności od wielkości instalacji, czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej w domu wynosi między 4 a 10 lat.

Po zwrocie inwestycji i przez resztę czasu użytkowania paneli, jedyny koszt cykliczny to opłata przesyłowa. W przypadku średniego domu jednorodzinnego (150m2) koszt opłaty przesyłowej w 2020 roku waha się między 80 a 120 zł rocznie.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki? Ile wynosi obecna dotacja rządowa?

W 2020 r., przy małych instalacjach domowych, 1 kW zainstalowanej fotowoltaiki kosztuje między 3 500 a 5 000 zł. Średniej wielkości dom 150m2 przeważnie wymaga instalacji 3 kW. Cena zależy od wielkości instalacji i typu wybranych elementów systemu fotowoltaicznego. Na cenę oczywiście ma wpływ nie tylko wielkość instalacji , ale również nasłonecznienie dachu.Instalacja na południowej stronie dachu będzie bardziej wydajna niż instalacja z położeniem wschód-zachód. Jednak instalację fotowoltaiczną można zamontować praktycznie na każdej powierzchni dachu skośnego i płaskiego (na płaskim z pomocą dodatkowych stelaży) jak i na gruncie.

Obecnie fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoje ekologiczne i ekonomiczne uzasadnienie, ale przede wszystkim na obecne dofinansowanie i ulgi podatkowe. Każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu "Mój Prąd" w wysokości 5 000 zł. Istnieją również inne źródła dofinansowania jak na przykład: "Czyste Powietrze", "Energia Plus" lub "Agroenergia dla rolników". W dodatku, w ramach inwestycji gospodarstwa domowego można obecnie liczyć na “termomodernizacyjną” ulgę podatkową. Ulga termomodernizacyjna pozwala osobom fizycznym odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną do kwoty 53 000 zł.

Od czego zacząć, jeśli zdecydujemy się na instalację?

Podstawowym elementem do wyliczenia opłacalności fotowoltaiki jest zużycie prądu w skali roku. Im większe zużycie tym bardzie opłacalna będzie instalacja fotowoltaiczna. Można uznać, że na podstawie obowiązujących warunków cenowych i prawnych, instalacja w gospodarstwie domowym opłaca się od 2 500 kWh zużycia prądu w skali roku, czyli wtedy kiedy opłaty za prąd przewyższają miesięcznie około 150zl

Jak długo trwa montaż? Kiedy najlepiej montować? Ile trwają formalności – od momentu decyzji do czasu zakończenia instalacji?

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa kilka dni. Dla ogólnego bezpieczeństwa a szczególnie dla bezpieczeństwa instalatorów podczas montażu warto instalować fotowoltaikę na dachu podczas umiarkowanej pogody. Nie jest polecone instalowanie fotowoltaiki podczas mrozów, intensywnych opadów deszczu lub podczas upałów. Ustawowo po zgłoszeniu instalacji do operatora sieci energetycznej, operator ma 30 dni na wymianę licznika elektrycznego na licznik dwukierunkowy

Standardowo od podpisania umowy z wykonawcą do uruchomienia instalacji po wymianie licznika to okres około 6 – 8 tygodni. Zmiana licznika na dwukierunkowy jest niezbędna do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu?

Przede wszystkim firma powinna posiadać odpowiednie certyfikaty do instalacji systemów fotowoltaicznych. Im dłużej firma działa na rynku, tym więcej instalacji zostało przez nią wykonanych i tym mniejsze ryzyko, że popełni konstrukcyjne błędy przy kolejnym projekcie.

Doświadczona firma instalacyjna powinna rozpocząć projekt instalacji fotowoltaicznej od analizy zużycia prądu w domu tak, aby instalacja była dopasowana do potrzeb klienta. Więcej informacji na temat wyboru oferty i instalatora można znaleźć pod następnymi linkami: Jak wybrać instalatora? i Jak wybrać ofertę?

Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

Niewykorzystana energia jest wysyłana do sieci poprzez licznik dwukierunkowy który musi zastąpić licznik jednokierunkowy posiadany przez większość odbiorców w domach które nie produkują prądu.

Dzięki ustawy OZE z 20 lutego 2015 r. oraz jej nowelizacji, które wprowadziły status prosumenta (kiedy odbiorca jest jednocześnie producentem energii), możemy korzystać z sieci energetycznej jako akumulator. Oddając niewykorzystywaną energię do sieci energetycznej operator sieci umożliwia nam odebranie 80% oddanej energii w przeciągu roku od momentu oddania energii (pozostałe 20% oddanej energii zostają po stronie operatora w ramach opłaty za magazynowanie).

Co jeśli jednak nie wyprodukuję tyle energii ile potrzebuję zużyć (rozpocznę jakąś działalność albo pogoda będzie bezsłoneczna)?

W przypadku braku wystarczającej produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w skali roku na pokrycie potrzeb własnych, instalacja domowa przypięta do sieci przez licznik dwukierunkowy będzie korzystać z energii z sieci w ten sam sposób jak przed instalacją fotowoltaiczną. Jednak nasłonecznienie w Polsce jest o tyle stabilne w skali roku, że nie powinno dojść do takich sytuacji.

Na koniec kalkulacja oszczędności dziś i potencjalnych oszczędności w przyszłości – rynek prądu, podwyżki , prognozy.

Przy obecnych warunkach cenowych i prawnych, dom jednorodzinny może oczekiwać zwrotu inwestycji już w ciągu 7 lat. Okres gwarancji paneli fotowoltaicznych to 25 lat, oszczędność przez ten czas jest szacowana na 51 840 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Dobry Prąd.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.