Dzień bez samochodu!

9/21/2020
Rower

22 września obchodzimy międzynarodowy dzień bez samochodu i z tego powodu postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek z nim związanych.

W Polsce obchodzimy to święto już od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska, jednak obchodzi się je niemal na całym świecie. W tym dniu promuje się przemieszczanie bardziej ekologicznymi od aut środkami transportu. W wielu miastach z okazji tego święta kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Darmowe przemieszczanie się transportem publicznym ma na celu zmniejszenie wytwarzanych spalin chociaż przez ten jeden dzień oraz zachęcenie osób mobilnych do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Władze niektórych miast dodatkowo zamykają centrum miasta dla ruchu samochodowego.

W ten dzień szczególnie ważnym jest podnoszenie świadomości o rosnącym problemie jakim jest negatywny wpływ samochodów na środowisko. W tym roku w akcji bierze udział 1 268 miast oraz 227 podmiotów takich jak uczelnie, firmy prywatne czy organizacje pozarządowe. Przykładem jest Ministerstwo Energii, które swoim pracownikom udostępniło możliwość darmowego wypożyczenia rowerów elektrycznych. Są one doskonałą alternatywą dla powszechnie dostępnych środków transportu. Rowery elektryczne podbijają ulice zachodniej Europy ze względu na swoją praktyczność i wygodę. Dzięki zamontowanemu silnikowi ograniczają wysiłek fizyczny oraz udostępniają możliwość przemieszczania się na dłuższych dystansach. Takim rowerem można ominąć korki oraz bez wysiłku podjechać na wzniesienie.

Bardzo popularnym w Polsce sposobem przemieszczania się stały się hulajnogi elektryczne. Są one dostępne w większości polskich miast i codziennie zdobywają nowych fanów. Do wypożyczenia takiej hulajnogi wystarczy jedynie aplikacja w telefonie. Jest to świetna zabawa oraz patent na szybkie przemieszczanie się po mieście, ponieważ rozpędzają się od 25–35 km/h. Ze względu na tę prędkość, zostaną niedługo wprowadzone przepisy drogowe dotyczące tego środka transportu.

Jak widać jest wiele dostępnych alternatyw, które są zdecydowanie mniej inwazyjne dla środowiska. Pamiętajmy, że każdy z Nas jest odpowiedzialny za Planetę, na której żyjemy. Warto mieć tego świadomość i dzień bez samochodu świętować częściej niż raz w roku.

Całym Zespołem PayAppki zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.