Domowe rachunki zaczynają puchnąć? Sprawdź je i zmień dostawców!

7/9/2020
Osoba z telefonem

Jaki wpływ wywarły pandemia i praca zdalna na nasze regularne domowe opłaty? Czy taki, jak przewiduje autor bloga „Subiektywnie o finansach”: #ZostańWdomu i zapłać większe rachunki? Minęło już kilka tygodni od rozpoczęcia krajowej kwarantanny. Mamy wystarczające dane, by rozpocząć obserwację, czy i o ile wzrastają nasze domowe rachunki za media. I by podjąć działania.

Od czego zacząć?

Jeśli jeszcze nie masz konta w elektrycznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK) u swojego dostawcy prądu czy gazu, to zarejestruj się poprzez dedykowaną stronę internetową. Uzyskasz możliwość monitorowania wysokości zużycia mediów poprzez historię odczytów liczników, wykresy zużycia i historię rachunków za poprzednie okresy rozliczeniowe. Niektórzy dostawcy udostępniają eBOK w aplikacji na urządzenia mobilne.

Sprawdzam!

Większość dostawców mediów posługuje się prognozami. Jeśli od marca zużyliśmy więcej prądu, gazu czy wody niż w poprzednich okresach rozliczeniowych, to na ostatniej fakturze dostawcy doliczą nam tzw. wyrównanie, a kolejne prognozy podwyższą do wysokości zużycia z bieżących miesięcy. A często są to faktury wystawione na kilka miesięcy do przodu, więc warto zastanowić się, czy będziemy - i czy chcemy - nadpłacać rachunki.

By sprawdzić, jak przeniesienie pracy do domu wpłynęło na zużycie mediów, porównajmy historyczne rozliczenia ze stanem obecnym. Na stronach niektórych dostawców, po wpisaniu aktualnej wartości z gazomierza lub licznika energii elektrycznej można wygenerować symulację przyszłego rachunku i porównać ją z wysokością poprzedniego rozliczenia. Symulacja przyszłego rachunku za prąd

Podobne obserwacje można poczynić na podstawie historii zużycia. Przykładowy wykres zużycia energii elektrycznej z eBOKa użytkownika indywidualnego. Przykładowy wykres zużycia energii elektrycznej z eBOKa użytkownika indywidualnego.

Takie porównanie możemy wykonać też samodzielnie. Na przykład, zużycie prądu w ostatnim okresie sprawdzimy spisując aktualną wartość zużytych kWh na mierniku licznika i odejmując od tej wartości stan licznika wpisany na ostatniej fakturze.

Jeśli mamy zastrzeżenia do wysokości zużycia energii, możemy wnioskować u dystrybutora o zbadanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Gdy jednak weryfikacja nie wykaże nieprawidłowości, zostaniemy obciążeni kosztami takiego badania.

Zmieniam!

Gdy wrócimy już do biur, lub gdy znacząco skrócimy czas pracy spędzany w domu możemy spowodować, by przyszłe faktury odpowiadały rzeczywistemu, czyli obniżonemu zużyciu.

U jednego z liderów sprzedaży gazu w Polsce istnieje możliwość samodzielnego odczytu stanu gazomierza i przekazania rzeczywistego stanu licznika poprzez konto eBOK na stronie internetowej dostawcy. Jednak na pewnych warunkach. Odczyty ręczne można rejestrować nie częściej niż raz w miesiącu. Dostawca nie ma też obowiązku uwzględniać naszego pomiaru w rozliczeniu, na przykład jeśli będzie niższy od poprzedniego - a taki przypadek tu omawiamy.

Dostawcy energii elektrycznej oferują e-odczyty, gdy to właściciel nieruchomości zawsze samodzielnie podaje wartość licznika i na tej - rzeczywistej, a nie prognozowanej - podstawie dokonywane jest każde rozliczenie. Minus - mamy kolejne cykliczne zadanie, o którym należy pamiętać albo śledzić przypomnienia sms.

Możliwa jest również zmiana prognoz telefonicznie, SMSem lub mailowo. Możemy także zwrócić się do dostawcy z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty. Właściwą ścieżkę postępowania wskaże nasz dostawca. Warto o to zapytać już dziś!

Następnie można by się zastanowić, na ile wzrost zużycia mediów zostanie zrównoważony oszczędnościami na transporcie do pracy, zamawianiu jedzenia i na leczeniu sezonowych infekcji, których nie złapaliśmy dzięki izolacji. Ale to już jest temat do osobnej analizy.

Polecamy na blogu

9 najlepszych aplikacji, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kobieta korzysta na smartfonie z aplikacji do oszczędzania pieniędzy
Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać pieniądze korzystając z ogólnodostępnych aplikacji. Cashback, kupon, dedykowana promocja to wszystko sposoby na obniżenie swoich wydatków, dostępne w dziewięciu wymienionych aplikacjach.
1/17/2022

Porady/wskazówki - wszystko co musi widzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania

Mężczyzna korzysta z laptopa
Z tego artykułu uzyskasz przydatne wskazówki oraz porady, o których powinna wiedzieć osoba wynajmująca jedno/dwa mieszkania.
8/11/2021

Podwyżki cen mediów w 2021 – sprawdź o ile wzrosną bieżące opłaty za prąd, gaz i wywóz śmieci

Podlewanie kwiatów
Ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale także osób prowadzących własną działalność gospodarczą to co roku temat rozpalający spore emocje. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas boleśnie odczuwa wzrost bieżących opłat za media, który w wielu przypadkach wynosi w skali roku nawet kilkanaście procent.
5/25/2021

Rachunek za gaz – od czego zależy cena gazu i co się na nią składa

Kawiarka
Zużycie surowca to główny wyznacznik tego, jakie fundusze trzeba przeznaczyć na rachunek za gaz w skali bieżącej i rocznej. Jednak nie tylko – dzisiaj przyjrzymy się dokładnie temu, od czego zależy wysokość opłaty za gaz.
1/26/2021

Mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe – wady i zalety

Ludzie na balkonie
Szukając nowego mieszkania, zazwyczaj określamy jaki chcemy mieć metraż, ile pokoi, w jakiej dzielnicy i w końcu czy interesuje nas oferta z rynku pierwotnego czy wtórnego. Do tej listy ważnych pytań warto dodać jeszcze jedno – mieszkanie bezczynszowe czy czynszowe.
1/26/2021

Czy opłaca się stosować żarówki LED? Ile prądu zużywa żarówka?

Żarówki
W nowym budownictwie lub przy okazji remontów starszych domów, coraz częściej stosuje się system oświetlenia LED, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek żarowych lub świetlówek. Sprawdź, ile godzin może świecić tradycyjna żarówka i dowiedz się, jak wypada to w zestawieniu z oświetleniem LED.
1/20/2021

Wykopanie własnej studni - czy to sposób na realne oszczędności wody?

Dziecko z wężem ogrodowym
Od czego zacząć, jakie są możliwe opcje, ile to kosztuje? Przede wszystkim, czy to się opłaca? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
1/20/2021

Podlicznik wody ogrodowej – jak tanio podlewać ogród?

Dzieci w goglach do nurkowania
Przydomowy ogród tworzymy z myślą, że będzie to estetyczne miejsce, z którego będziemy korzystać przez wiele lat. Co zrobić, żeby utrzymanie pięknego ogrodu zbyt mocno nie obciążyło naszego portfela?
1/20/2021

Operat szacunkowy mieszkania, domu, działki – co to jest?

Wieszanie obrazu
Wnioskując o kredyt hipoteczny z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem operatu szacunkowego – co to jest i na czym to polega? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
1/20/2021

Najem okazjonalny – umowa oraz wzór wynajmu okazjonalnego

Ludzie na kanapie w trakcie przeprowadzki
W polskim systemie prawnym funkcjonują umowy, których treść co do zasady ma wzmacniać ochronę jednej ze stron. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości oraz wszelkich czynności, które się na tej płaszczyźnie odbywają.
1/20/2021

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

wypróbuj teraz

Ta strona korzysta z plików cookies.